Różnica pomiędzy gąbką florystyczną suchą i mokrą

Różnica pomiędzy gąbką florystyczna suchą i mokrą


Jesteś już aktywnym działaczem w branży kwiatowej i masz odpowiednią wiedzę, a także materiały do wykonania dużej lub tematycznej i kształtniej kompozycji kwiatowej, bądź dopiero zaczynasz? Jeśli masz już za sobą kilka lub więcej wykonanych bukietów czy aranżacji, zgodzisz się ze mną, że kwiaty i towarzyszące im rośliny lubią pokazywać swoją niesforną naturę, a ich ułożenie według planów nie zawsze idzie po Twojej myśli. Wykonanie zaplanowanej pracy idealnie tak jak zakładałeś staje się uciążliwe, a Ty tracisz cierpliwość i czas? Twoja praca nie nabiera tak idealnego kształtu, jak sobie założyłeś albo jak wymaga tego klient? Kwiaty opadają swobodnie w każdą stronę?

Spokojnie, na każdą z tych problematycznych sytuacji mamy rozwiązanie. Nazywa się ono:

Gąbka florystyczna

Każdy początkujący lub działający już w branży florystycznej z pewnością, chociaż słyszał o gąbce florystycznej, która swoją drogą należy do jednych z najlepiej rozpoznawanych i najchętniej wykorzystywanych materiałów przy tworzeniu prac florystycznych. Gąbka florystyczna w dziedzinie florystyki i około tematycznych branżach uważana jest bezsprzecznie za produkt dający wiele możliwości, a także rozwiązujący trudności z wykonywaniem niekonwencjonalnych, trudnych i nieporęcznych kompozycji.

Blog – sztuczne kwiaty – choć poświęcony tematyce związanej z kwiatami sztucznymi, nie może w swojej zawartości pominąć tematu gąbki florystycznej, zarówno tej do kwiatów sztucznch, jak i do żywych.

Jeśli wykonujesz kompozycje z kwiatów sztucznych z pewnością „współpracujesz” także z żywymi roślinami. Dlatego przygotowuję dla Ciebie wiedzę, którą możesz wykorzystać przy pracy ze sztucznymi kwiatami, ale także z żywymi.

Pierwszą z podstawowych rzeczy jaką zrobię, to podział gąbki florystycznej. Dzielimy ją na:

  • gąbkę florystyczną suchą
  • gąbkę florystyczną mokrą

Różnica pomiędzy gąbką florystyczną suchą i mokrą

  • Gąbka florystyczna sucha – jej pierwotnym i zarazem najpopularniejszym kształtem jest kostka i tak też potocznie nazywana jest gąbka florystyczna. Kostka florystyczna sucha wykonana jest z tworzywa sztucznego (na bazie pianki poliuretanowej) zazwyczaj w kolorach szarym lub brązowym. Wyprodukowana z materiału sztucznego zwanego pianką. Jest zwarta, jednak na tyle krucha, że z łatwością przebijają się przez nią łodygi. Dokładnie pisząc: jest spienionym tworzywem sztucznym o kruchej strukturze, umożliwiającym umieszczenie w nim łodyg kwiatów w celu tworzenia kompozycji kwiatowych. Przeznaczona do wykonywania kompozycji kwiatowych z kwiatów sztucznych.
  • Gąbka florystyczna mokra – podobnie jak w przypadku gąbki suchej, jej najpopularniejszym odpowiednikiem jest kostka. Tworzona na bazie żywicy fenolowo-formaldehydowej. Gąbka mokra przeznaczona do kwiatów żywych. Zapewnia ona stały dostęp do wody dzięki otwartym porom powstałym w wyniku spienienia żywicy fenolowo-formaldehydowej z dodatkiem odpowiednich środków umożliwiających tworzenie środowiska hydrofilowego. Ten rodzaj gąbki florystycznej namaczamy w wodzie. Jej zadaniem m.in jest przedłużenie świeżości kwiatów.

Jak moczyć gąbkę florystyczną mokrą?

Gąbkę florystyczną przed użyciem, należy zamoczyć w wodzie. Jest ona delikatnym i kruchym materiałem, dlatego bądź w miarę możliwości, stosunkowo ostrożny. Gąbka zawiera w sobie drobne pęcherzyki powietrza przed jej zmoczeniem. Zaprojektowana jest tak, aby w perfekcyjny sposób chłonęła wodę. Odbywa się to przez proces kapilarny tzn. że pęcherze powietrza wypychane są przez wypełniającą gąbkę wodę. Moczenie gąbki powinno odbywać się w naturalny sposób, a ściślej ujmując, gąbka powinna zostać umieszczona na powierzchni wody i swobodnie opaść na dno. Nigdy nie dociskaj gąbki, aby szybciej nasiąknęła! Takie działania sprawiają, że gąbka nie nasiąknie prawidłowo a jaj zastosowanie nie sprawdzi się w 100%. Cały proces trwa około 1 minuty.

Jak dopasować gąbkę do kształtu pojemnika?

Jak wspominałam w poprzednich linijkach, gąbka florystyczna wykonana jest z piankowego materiału, przez który swobodnie przedostają się m.in. łodygi kwiatów sztucznych oraz żywych. Dzięki swojej strukturze umożliwia nadanie dowolnego kształtu. Możesz zrobić to za pomocą ostrego noża florystycznego lub zwyczajnie noża kuchennego (polecam dokładnie umyć go po pracy, jeśli zechcesz ponownie wykorzystać go w kuchni).

Jak zamocować gąbkę florystyczną?

Po nadaniu gąbce florystycznej kształtu należy umieścić kawałek w pojemniku/formie. Nie dociskaj gąbki florystycznej na sile, nie zgniataj jej struktury. Powinna stabilnie leżeć w danej formie, tak żeby nie jeździła po zostawionej, wolnej przestrzeni. Jeżeli jest taka potrzeba, przymocuj gąbkę florystyczną do powierzchni. Zabieg ten możesz wykonać na kilka sposobów. Najlepszymi z nich są:

  • mocowanie gąbki florystycznej za pomocą plasteliny florystycznej oraz pinholdera
  • mocowanie gąbki florystycznej za pomocą taśmy florystycznej

Zalety korzystania z gąbki florystycznej suchej

  • umieszczone łodygi kwiatów można wbijać w gąbkę pod dowolnym kątem, a więc daje wolność tworzenia
  • wciśnięte w gąbkę kwiaty stabilnie pozostają we włożonym miejscu, bez przemieszczania się
  • pozwala to umieścić kwiaty dokładnie w takiej pozycja jak zaplanowałeś, bez przesuwania się, bez zmieniania ułożenia( idealnie tak jak chcesz)
  • gąbka z łatwością nabiera nadawanego przez ciebie kształtu
  • dostępna jest także w gotowych kształtach takich jak, cylinder czy stożek i wiele innych, a także w specjalnych plastikowych stelażach
  • wybór kształtów gąbki na rynku florystycznym jest ogromny, dlatego wykonanie szczególnie trudnych kompozycji lub bardzo dużych staje się nieporównywalnie proste
  • skraca czas wykonywania kompozycji, ponieważ jedyne co musisz zrobić to odpowiednio wbić kwiaty w gąbkę tak jak zaplanowałeś
  • w przypadku gąbki mokrej, przedłużenie świeżości kwiatów

Najbardziej rozpoznawalnymi markami wśród producentów gąbki florystycznej jest Victoria i Oasis. Są to dwie marki wiodące. Natomiast pomysłodawcą i osobą, która zapoczątkowała biznes gąbki florystycznej jest Vernona L.Smithers z firmy Oasis.

Gąbka florystyczna zarówno do kwiatów sztucznych, jak i żywych jest wszechstronna i niedroga. Jej największą zaletą jest fakt, iż użycie jej pozwala zaoszczędzić to, co najważniejsze – Twój czas. Nic dziwnego, że jest ulubionym produktem florystycznym wykorzystywanym w każdej kwiaciarni i pracowni florystycznej. Przekonaj się sam. Zobaczysz jak miło wykonuje się z nią każdą pracę.

Dodaj komentarz