Drutowanie we florystyce

Drutowanie we florystyce jest jedną z podstawowych technik kompozycji florystycznych. Podstawowym materiałem oprócz kwiatów i innych artykułów sztucznych jest właśnie drut.

Rodzaje drutu florystycznego

Drut florystyczny dzielimy na:

  • ciemnożarzony (cięty)
  • wyrobowy
  • wtykowy
  • nawijany na szpuli
  • aluminiowy

Zastosowanie drutu florystycznego

Zastosowanie drutu florystycznego jest wielorakie i zależy od potrzeb, a co najważniejsze i zarazem najciekawsze (moim zdaniem) od wyobraźni florysty.

Drut w zależności od potrzeb występuje w różnych grubościach i formie. I tak dla przykładu cienkie druciki na szpulce np. o średnicy 0,3 mm używane są do:

  • łączenia elementów
  • mocowania kwiatów, innych elementów kompozycji
  • przytwierdzania tkaniny do łodyg
Natomiast drut o grubości 0,5 mm służy do drutowania kwiatów o delikatniejszych łodyżkach takich jak: konwalii, szafirków, stokrotek. Nieco grubsze druty (0,7 mm) stosuje się do drutowania frezji. Kolejno drutem o grubości 0,9 – 1,0 mm drutuje się goździki i gerbery. Natomiast grube druty o grubości powyżej 1,0 mm stosuje się głównie do konstrukcji florystycznych i kompozycji pogrzebowych.

Najważniejsze cele drutowania to:

  • wzmocnienie łodyg
  • nadanie roślinom pożądanego kształtu
  • wydłużenie rośliny

Co i jak drutujemy?

Jeśli chcemy zadrutować roślinę, trzeba przyciąć ją na skos nożykiem florystycznym. Długość łodygi zależy od tego, do czego będziemy tej rośliny używać.
We florystyce ślubnej drutuje się przede wszystkim bukiety, wianki i butonierki. Jeśli wybraliśmy bukiet o skróconych łodygach, który ma być lekki i wygodny w utrzymaniu w dłoniach, to właśnie cienki drut pozwoli nam na wykonanie takiej kompozycji.

Istnieje kilka opcji drutowania roślin. W przypadku małych, drobnych kwiatków należy przebić koronę kwiatka na wylot, a na końcu drucika zrobić haczyk, dzięki któremu nie wypadnie on z rośliny. Frezję drutujemy w ten sposób, że na jednym końcu drucika wykonujemy haczyk, który mocuje się o ostatni lub przedostatni kwiat i okręca nim łodygę, a na końcu robimy trzy ścisłe skręty. Nieco większe kwiaty typu gerbery i goździki drutujemy w ten sposób, że jeden koniec wbijamy od spodu w nasadę kielicha, a drugi koniec owijamy łodygę.

 

 

 

Żródła:

https://prezi.com/7olh4rchm9mi/materiaoznawstwo-nieroslinne/

http://studylibpl.com/doc/865686/zastosowanie-technik-florystycznych-w-bukieciarstwie

wartowiedziecwiecej.wordpress.com/2017/07/11/technika-drutowania-kwiatow

One Reply to “Drutowanie we florystyce”

  1. […] będziesz potrzebować łodyg albo drutu florystycznego. Na rynku istnieją różne rodzaje drutów florystycznych. Najszersze zastosowanie ma drut wtykowy, wyrobowy. Jest on uniwersalny i pasuje do większości […]

Dodaj komentarz